Nasze Porady
Przeczytaj artykuły o stomatologii
Przeczytaj artykuły o stomatologii
Najczęstszą chorobą tkanek przyzębia jest paradontoza, która niejednokrotnie prowadzi do utraty zębów. Terminem tym stomatolodzy określają szereg przewlekłych procesów zapalnych głęboko umiejscowionych tkanek dziąseł. Działem stomatologii zajmującym się chorobami dziąseł zajmuje się periodontologia. O dobrego periodontologa warto zapytać, odwiedzając Szczecin. Dentysta z pewnością skieruje nas do odpowiedniego specjalisty, który przedstawi nam dokładne przyczyny, objawy oraz leczenie paradontozy. Jednak ważnych rad odnośnie zapobiegania powstawania paradontozy udzielić nam powinien już sam dentysta. Szczecin będzie miastem idealnym, w którym można szukać pomocnych opinii dotyczących tej choroby.
Do głównych przyczyn powstawania paradontozy zaliczany jest rozwój bakterii rozmnażających się w jamie ustnej. Ich namnażanie spowodowane jest przede wszystkim niskim poziomem higieny jamy ustnej. Rozwój bakterii prowadzi do tworzenia się na zębach złogów w postaci płytki nazębnej lub kamienia nazębnego. Kamień nazębny może tworzyć się dodatkowo z zalegających resztek pokarmu oraz ze złuszczonych komórek nabłonka jamy ustnej.
Do rozwoju paradontozy mogą się przyczynić także krzywy zgryz oraz zgrzytanie zębami, a także braki witamin (awitaminozy), cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany hormonalne. Bardzo często występuje także u osób palących papierosy oraz nadużywających alkohol. Niekiedy może mieć także podłoże genetyczne.
Dokładny przebieg choroby przedstawić może stomatolog. Szczecin to miasto, w którym warto szukać dobrego specjalisty. Należy się do niego zwrócić o poradę w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby. Należą do nich nadmierne zaczerwienienie dziąseł połączone z ich obrzmieniem i nadwrażliwością na ból. Dodatkowo mogą pojawić się krwawienia i nieprzyjemny zapach z ust. W kolejnych stadiach choroby zęby zaczynają się chwiać, co ostatecznie prowadzić może do ich wypadania.
Gdy zaobserwujemy objawy paradontozy, nie powinniśmy zwlekać i niezwłocznie udać się do lekarza. W zależności od stopnia zaawansowania leczenie przybierze odmienny sposób. Ponieważ organizm nie jest w stanie walczyć z chorobą sam, pomimo wytwarzania odpowiednich przeciwciał, niezwłoczna jest interwencja dentysty. Musi on usunąć złogi, a także dokładnie oczyścić zębodoły. Czasami niezbędne okazuje się zastosowanie bakterioterapii lub tzw. szynowanie (usztywnianie) zębów, aby powstrzymać ich chwianie.
Zapobieganie paradontozie nie jest trudne. Najważniejsze jest przestrzeganie higieny jamy ustnej, warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u swojego dentysty. Gdy dojdzie do podrażnienia dziąseł, trzeba pamiętać, że nie zwalnia nas to z obowiązku mycia zębów. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się szczoteczka o miękkim włosiu. Dodatkowo warto pamiętać o stosowaniu specjalnych płynów i nici dentystycznej, które ułatwią dokładne oczyszczenie zarówno zębów, jak i przestrzeni międzyzębowych. A w momencie, gdy zauważymy pojawienie się pierwszych objawów paradontozy, należy zgłosić się do stomatologa, który wykona odpowiednie zabiegi higieniczne, a także poleci specjalistyczne preparaty, które pomogą w utrzymaniu właściwego i dobranego do naszych potrzeb stopnia higieny.
Koralowa 98/5, 71-220 Szczecin
gabinet@m-dental.pl
jan.markowicz@m-dental.pl